Numele meu este Orghici Gheorghe Constantin, m-am născut la data de 16 august 1965 în localitatea Orăștie, Orăștia fiind și localitatea în care locuiesc în prezent, mai precis pe strada Aurel Vlaicu la numărul 1. Școala am urmat-o tot aici până în anul 1984 când am luat bacalaureatul la Liceul „Aurel Vlaicu”. Am mai urmat și alte studii cu specializări în diferite domenii, cum ar fi Web design, scriere computerizată, operator calculatoare, cursuri ale unor școli catolice etc.
Romanțat aș spune că numesc Gheorghe Constantin Orghici. Nume destul de lung pentru un om ce măsoară doar 1,65 m. În copilărie cineva s-a gândit să-l scurteze, aşa că toţi din jurul meu au început să mă strige: Dan. Concluzia este firească. Dacă mă întrebaţi, vă răspund sigur că mă numesc Dan Orghici. (Căci de chemat nu mă chemă nimeni, toți mă mână)
Născut în Orăştie (un oraş, aşa cum zicea cineva “100% provincial”, oraşul Paliei, al lui Vlaicu, al multor oameni și Oameni, iar acum la vremea mea, oraşul meu.