Orientering - 24. jul 2020
I Sydafrika får en ny corona-smittebølge myndighederne til igen at lukke skolerne. De var ellers blevet åbnet igen d. 6. juli. Vi får en rapport fra Sydafrika, som er et af de lande i verden, hvor antallet af smittede med corona stiger hurtigst. Officielt har landet over 400.000 bekræftede tilfælde, og 6093 er døde med covid-19.
Herhjemme var det hverken på anbefaling af Sundhedsstyrelsen eller Statens Serum Institut, at statsminister Mette Frederiksen d. 11. marts valgte at lukke skoler, børnehaver og vuggestuer på grund af corona.
Det viser en aktindsigt, som BT har fået. Den viser, at bare syv timer før pressemødet d. 11. marts direkte frarådede Søren Brostrøm og Kaare Mølbak regeringen at lukke skoler, børnehaver og vuggestuer. Nu kritiseres statsminister Mette Frederiksen fra flere sider for at have talt usandt, når hun har sagt, at hun traf sin beslutning om at lukke landet efter at have rådført sig med myndighederne.
Det er kun få dage siden, EU-landenes ledere skålede med hi
Comments