Orientering 2018-04-23

Orientering 2018-04-23

00:00

Et af de store emner ved det grønlandske valg er forholdet til Danmark. Der er en udbredt forestilling om, at Grønland på et tidspunkt skal løsrive sig fra Danmark, men hvordan kan en løsrivelse se ud? Vi kigger på mulige arrangementer fra andre dele af verden.
Stor dramatik i Armenien, hvor demonstranter har tvunget premierministeren til at træde af. Det sker efter flere dage med tusindvis af mennesker på gaden i hovedstaden Yerevan. I dag gik dele af militæret med demonstranter. Vi får seneste nyt og analyse fra Yerevan.
Regeringen vil bygge en havvindemøllerpark, der kan producere nok strøm til at dække de otte største byers strømforbrug. Det kræver rekordhøje vindmøller, der er 250 meter høje. Det er en rigtig god ide, synes mange, men Klimarådets formand synes dog, at regeringen skal huske at indføre en CO2-afgift. Det vil nemlig give de nye møller den bedste chance for at udkonkurrere kul og gas.
www.dr.dk/orientering

Comments

00:00