Keep up to date with every new upload!

Join free & follow Krytyka Polityczna
Share
  • 25
  • 6 years ago
Łódź: Żelazny mur. Architektura okupacji (2012-04-23)

Łódź: Żelazny mur. Architektura okupacji (2012-04-23)

Playing tracks by

Przemysław Wielgosz.

Żelazny mur – architektura okupacji
23 kwietnia, poniedziałek, g. 18.00
Świetlica Krytyki Politycznej w Łodzi, 2012-04-23

Rozmowa o historii ruchu syjonistycznego i o bieżącej sytuacji w Gazie i na Zachodnim Brzegu z Przemysławem Wielgoszem, redaktorem naczelnym polskiej edycji Le Monde Diplomatique oraz Karoliną Kunda-Kuwieckij i Dominikiem Mierzewjewskim, aktywistami Polskiej Kampanii Solidarności z Palestyną.

Wydarzenie zorganizowane we współpracy z Kampanią Solidarności z Palestyną.

Comments

Krytyka Polityczna

W opublikowanym w 1923 roku artykule „Żelazny mur” Władimir Żabotyński, wiodący intelektualista prawicowego skrzydła ruchu syjonistycznego, pisał: Syjonistyczna kolonizacja musi albo ustać, albo być kontynuowana bez względu na zamieszkującą te tereny ludność. Oznacza to, że jej kontynuacja i rozwój są możliwe jedynie pod ochroną siły niezależnej od miejscowej ludności — za żelaznym murem, którego ta ludność nie będzie w stanie naruszyć.

Ta deklaracja stała się oficjalną, chociaż rzadko głoszoną publicznie strategią najpierw ruchu syjonistycznego, a później państwa Izrael. Osiedla żydowskie od samego początku stanowiły syjonistyczny przyczółek w Palestynie. Film dokumentalny Żelazny mur rzuca światło na ten proces, przedstawiając jego historyczny przebieg, stopniową ekspansję osiedli oraz jej wpływ na proces pokojowy. Tematem filmu jest także izraelska polityka faktów dokonanych, w ramach której na Zachodnim Brzegu powstaje prawdziwy mur separacyjny, trwale oddzielający izraelskie osiedla od ludności palestyńskiej.