Keep up to date with every new upload!

Join free & follow Krytyka Polityczna
Łódź: Róża Luksemburg dziś. Imperializm, akumulacja i strajk masowy (2013-01-28)

Łódź: Róża Luksemburg dziś. Imperializm, akumulacja i strajk masowy (2013-01-28)

Playing tracks by

Marzec, Piskała, Wielgosz.

Róża Luksemburg dziś. Imperializm, akumulacja i strajk masowy

Świetlica Krytyki Politycznej w Łodzi, 2013-01-28

Ekonomistka, publicystka, społeczniczka, feministka i pacyfistka – aktywistka zawsze walcząca o równość i sprawiedliwość społeczną. Zapomniana. Niesłusznie. Jeśli przypominana, to najczęściej schematycznie i stereotypowo. Róża Luksemburg. Pisała o ekonomii politycznej w czasach, kiedy przez Europę przetaczała się rewolucja i zaczynały głośne dyskusje o potrzebie demokracji. Co mówią nam jej teksty czytane dziś, kiedy na ulice wyszli oburzeni, a globalny kryzys gospodarczy nakłada się na kryzys demokracji? Diagnozy Róży Luksemburg okazują się zaskakująco aktualne.

Rozmawiają: Przemysław Wielgosz (LMD), Wiktor Marzec(Praktyka Teoretyczna), Kamil Piskała (Praktyka Teoretyczna)

Comments

Krytyka Polityczna

Pretekstami do rozmowy są wznowiona nakładem wydawnictwa Książka i Prasa publikacja zmarłego niedawno prof. Tadeusza Kowalika „Róża Luksemburg. Teoria akumulacji i imperializmu” oraz najnowszy numer czasopisma „Praktyka Teoretyczna” poświęcony w całości dziedzictwu ekonomistki (wśród autorów: Rory Castle, Kamil Piskała, Massimo de Angelis, Wiktor Marzec, Piotr Laskowski, Maciej Szlinder, Gigi Roggero, Michael Löwy, Riccardo Bellofiore, Marco Passarella, Antonio Negri, Michael Krätke).

Nowy numer „Praktyki Teoretycznej”, „Dziedzictwo Róży Luksemburg” (redaktorzy: Wiktor Marzec, Kamil Piska) do pobrania tutaj:
http://www.praktykateoretyczna.pl/index.php/nowy-numer/