Keep up to date with every new upload!

Join free & follow Krytyka Polityczna
Share
Łódź: Dunin, Michalski: Pisząc Polskę (2013-02-26)

Łódź: Dunin, Michalski: Pisząc Polskę (2013-02-26)

Playing tracks by

Dunin, Michalski.

Kinga Dunin, Cezary Michalski: Pisząc Polskę
Świetlica Krytyki Politycznej w Łodzi, 26 lutego 2013

Dwa różne punkty widzenia, odmienne style, a często również wzajemnie polemizujące wypowiedzi. Jedni z najpopularniejszych felietonistów Dziennika Opinii, Kinga Dunin i Cezary Michalski, w rozmowie o tym, czy łatwo jest pisać o polskiej polityce.

Prowadzenie: Hanna Gill-Piątek

Comments

Krytyka Polityczna

Cezary Michalski (1963) - publicysta, eseista, prozaik. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, potem również slawistykę w Paryżu. Pracował tam jako sekretarz Józefa Czapskiego. Był redaktorem pism „brulion” i „Debata”, jego teksty ukazywały się w „Arcanach”, „Frondzie” i „Tygodniku Literackim”. Współpracował z Radiem Plus, TV Puls, „Życiem” i „Tygodnikiem Solidarność”. W czasach rządów AWS był sekretarzem Rady ds. Inicjatyw Wydawniczych i Upowszechniania Kultury. Wraz z Kingą Dunin i Sławomirem Sierakowskim prowadził program "Lepsze książki" w TVP Kultura. W latach 2006 - 2008 był zastępcą redaktora naczelnego gazety „Dziennik Polska-Europa-Świat”, a do połowy 2009 roku publicystą tego pisma. Współpracuje z Wydawnictwem Czerwono-Czarne. Aktualnie jest komentatorem Krytyki Politycznej.

Krytyka Polityczna

Kinga Dunin (1954) - socjolożka, publicystka, pisarka, krytyczka literacka. Jedna z głównych postaci środowiska „Krytyki Politycznej”. Od 1977 roku współpracowniczka KOR oraz Niezależnej Oficyny Wydawniczej. Zajmowała się organizacją dystrybucji i sprzedażą niezależnej prasy i książek. Kilkakrotnie zatrzymywana na 48 godzin, przesłuchiwana, w jej domu przeprowadzano rewizje. Brała udział w organizacji i spotkaniach Uniwersytetu Latającego oraz SKS. Po roku 1989 współpracowała z ruchem feministycznym. Współzałożycielka partii Zielonych. Wieloletnia Felietonistka „Wysokich Obcasów” (dodatku „Gazety Wyborczej”). Autorka licznych publikacji (m.in. Tao gospodyni domowej, Karoca z dyni - finalistka Nagrody Literackiej Nike w 2001) i opracowań naukowych (m.in. współautorka i współredaktorka pracy socjologicznej Cudze problemy. O ważności tego, co nieważne). Autorka książki Czytając Polskę. Literatura polska po roku 1989 wobec dylematów nowoczesności oraz zbioru felietonów Zadyma. W 2012 nakładem Wydawnictwa KP ukazała się jej książka Kochaj i rób. W TVP 1 współprowadziła z Tomaszem Łubieńskim i Witoldem Beresiem program kulturalny „Dobre Książki” oraz w TVP Kultura ze Sławomirem Sierakowskim i Cezarym Michalskim - „Lepsze Książki”. Uczy socjologii na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.