Keep up to date with every new upload!

Join free & follow Krytyka Polityczna
Share
  • 22
  • 6 years ago
Łódź: David Pichaske. Sixties Plus 50: Lata 60. pół wieku później, czyli co nam zostało z rewolucji

Łódź: David Pichaske. Sixties Plus 50: Lata 60. pół wieku później, czyli co nam zostało z rewolucji

Playing tracks by

David Pichaske.

David Pichaske. Sixties Plus 50: Lata 60. pół wieku później, czyli co nam zostało z rewolucji

Świetlica Krytyki Politycznej w Łodzi, 2012-04-26

Wykład w jęz. angielskim, tłumaczony na język polski.

Comments

Krytyka Polityczna

Kultura narkotyków, seksu i rock-and-rolla, cechująca Amerykę w latach sześćdziesiątych, była elementem szerszego buntu przeciwko Systemowi, który zdaniem mojego pokolenia kontrolował nasze życie. Ów bunt przybierał rozmaite formy. W mojej książce Generation in Motion (Pokolenie w ruchu) nazywam je „poziomami protestu”: bezpośrednia konfrontacja w postaci demonstracji ulicznych i strajków okupacyjnych; próby włączania się w struktury władzy w nadziei na zmianę Systemu od środka; wycofywanie się w alternatywne światy i religie; satyra i krytyka społeczna wyrażana w muzyce, filmie i literaturze, czy wreszcie absurdalne happeningi i prowadzony z podziemia sabotaż.

Dziś, pół wieku później, System jest znacznie potężniejszy niż wtedy. Jednocześnie zauważam nie tylko odnowione zainteresowanie latami sześćdziesiątymi, ale też liczne współczesne przykłady wszystkich tych form oporu — od zaangażowanych piosenek Davida Rovicsa po ruch Occupy Wall Street, a także poglądy i zachowanie moich dzisiejszych studentów.
www.davidpichaske.com

Krytyka Polityczna

Profesor David Pichaske (ur. 1943) jest poetą, pisarzem, popularyzatorem literatury i wykładowcą w Southwest Minnesota State University w Marshall (Minnesota). Jako badacz literatury angielskojęzycznej zajmuje się nie tylko kulturą wysoką, ale i popularną. Pierwszy raz przyjechał do Polski jako stypendysta Fulbrighta. Przez dwa lata przyglądał się zachodzącym w naszym kraju przemianom, które opisał w książce „Poland in Transition: 1989-1991” (Ellis Press, 1994).