Keep up to date with every new upload!

Join free & follow Krytyka Polityczna
Share
  • 46
  • 6 years ago
Łódź: Chwedoruk, Spodenkiewicz. Jan Józef Lipski i socjaliści z „Solidarności”

Łódź: Chwedoruk, Spodenkiewicz. Jan Józef Lipski i socjaliści z „Solidarności”

Playing tracks by

Chwedoruk, Spodenkiewicz.

Jan Józef Lipski i socjaliści z „Solidarności”
Świetlica Krytyki Politycznej w Łodzi, 2012-04-05

Charyzmatyczny patron środowiska KOR i wzór niezłomnej odwagi – postać wielka i wyjątkowa. I – jak wiele polskich wielkości – zbyt często czczona, a zbyt rzadko czytana. O Janie Józefie Lipskim i socjalistach u progu polskiej transformacji porozmawiamy z drem Rafałem Chwedorukiem (UW) oraz Pawłem Spodenkiewiczem (IPN Łódź). Prowadzenie: Kamil Piskała (KP).

W trakcie spotkania zmierzymy się z niezwykłą i skomplikowaną biografią Lipskiego. Przyjrzymy się jego publicystyce politycznej, ulokowanej w samym sercu najgorętszych sporów o kształt przyszłej Polski. Przypomnimy także zapomnianych socjalistów z „Solidarności” – ludzi, którzy wierzyli, że najlepszą odtrutką na tzw. realny socjalizm Polski Ludowej będzie społeczna sprawiedliwość i demokratyczny socjalizm odwołujący się do dziedzictwa międzywojennej PPS.

Comments

Krytyka Polityczna

Rafał Chwedoruk (1969) – politolog i publicysta, adiunkt w Zakładzie Najnowszej Historii Politycznej UW, autor książek Socjaliści z Solidarności 1989-1993 (2004), Ruch i myśl polityczna syndykalizmu w Polsce (2011).

Paweł Spodenkiewicz (1956) – dziennikarz i publicysta. Absolwent socjologii na Uniwersytecie Łódzkim, współpracownik KSS KOR i drugoobiegowego „Indeksu”, działacz NZS, internowany w stanie wojennym. Od 2007 r. pracuje w łódzkim oddziale IPN. Autor i współautor książek: Zaginiona dzielnica. Łódź żydowska – ludzie i miejsca (1998), Piasek z Atlantydy. Rozmowy z Jerzym Grohmanem (2006), Tadeusz Wyrwa – partyzant z natury (2007), Ksiądz Stefan Miecznikowski – jezuita i harcerz (2010).

Krytyka Polityczna

Patriotyzm i socjalizm, pojednanie z Niemcami i Ukraińcami, walka z antysemityzmem i nacjonalizmem, polityka demokratyczna i sprawiedliwość społeczna – tematy pism i treść życia Jana Józefa Lipskiego to największy chyba pomnik polskiej powojennej lewicy niekomunistycznej. „Świecki święty”, spadkobierca tradycji Żeromskiego i Brzozowskiego, dla wielu – jeden z największych autorytetów opozycji przedsierpniowej.

Co sprawiło, że wielkie marzenie Lipskiego – odbudowa silnej i licznej Polskiej Partii Socjalistycznej – nie spełniło się w III RP? Czy historia mogła potoczyć się inaczej? Czy głos lewicy w pierwszych latach transformacji mógł zabrzmieć głośniej i donośniej?