Keep up to date with every new upload!

Join free & follow Egle Merkyte
Share
Feministinis judėjimas Lietuvoje

Feministinis judėjimas Lietuvoje

Vakarų valstybėse feministinis judėjimas buvo audringas – moterys rengė streikus, boikotavo grožio rinkimus, būrėsi į įvairias organizacijas, tačiau šie reiškiniai Lietuvą aplenkė. Vis dėlto feminizmu Lietuva buvo užsikrėtusi jau 1918 metais, 20-čiai vyrų pasirašius Nepriklausomybės aktą: jau kitą dieną Kaune moterys surengė protestą - kodėl jos neįtraukiamos į valstybės kūrimą? Po metų moterims Lietuvoje suteikiama balsavimo teisė, anksčiau nei Amerikoje ar Prancūzijoje. Reportaže trys feministėmis save vadinančios moterys - Margarita Jankauskaitė, Rasa Erentaitė ir Solveiga Daugirdaitė - dalinasi įžvalgomis apie feminizmo apraiškas Lietuvoje.

VU Žurnalistikos bakalauro studijų programos studentės Eglės Merkytės bakalauro darbo kūrybinė dalis II. Radijo reportažas parengtas 2008 m.

Comments

Lina Petravičiūtė

Labai patiko įrašas. Pati pradėjau itin aktyviai domėtis feminizmo sąvoka ir pačiu judėjimu. Net įkūriau mini kluba White Tusk, kolei kas savo draugėms ir draugams. Dalinuosi informacija užsienio, leidiniais, video, link'ai. Gaila, kad lietuviški linkai iš tiesų yra labai niūrūs ir pateikiami netinkama komunikacija jaunam žmogui. Gi šiais laikais viskas per vizualą ir garsą.

Bet kokiu atveju, dėkoju už įrašą.

Egle Merkyte

Ernesta, dėkui už komentarą. Taip, visuomenė labai po truputį keičia požiūrį į moters suvokimą kaip lygią su vyru, bet aš esu optimistė. Man atrodo, kad veiksmas vyksta ir tai yra esmė - čia kaip su visais švietimo procesais: reikia laiko (ar tai būtų rūpinimasis gamtą, žmogaus teisės, t.t.). Klausi, ar verta reikšti tokius pastebėjimus internetinėje aplinkoje. Žinoma. Galbūt kursas mokykloje apie feminizmą duotų didesnį rezultatą nei diskusija pvz Facebook ar universitete tarp tų pačių feminisčių, bet politikai tik tada atižvelgs į kursų pasiūlymą, kai bus pakankama kritinė masė žmonių, juos siūlančių ar reikalaujančių.

Tu norėtum radikalesnių pokyčių, kuriuos darytų feministėmis save vadinančios moterys? Būk viena jų. Radikalumas yra ir asmeninė savybė, vieniems priimtina, kitiems nelabai. Aš džiaugiuosi, kad kai Seimo nariai eilinį kartą sugalvoja kokią nesąmonę (pvz siūlyti uždrausti abortus Lietuvoje), atsiranda grupelė žmonių (dažniausiai save vadinančių feministėmis), kurios rengia protestus, ir tai yra labai svarbu.

DUNK'D
DUNK'D

Manau, kad yra svarbu net tokias trumpas laidas daryti Lietuvoje. Kad ir kaip paprastai yra viskas pateikta, be svarbiu saltiniu, kurie padare itaka feminizmo judejimui. Lietuvoje dar toli eiti iki lygiu teisiu pasiekimo ir tuo paciu metu seimos vertybiu ir poziurio i moteri pakitimo.

Didziausia problema yra kad feminizmas yra suprastas neteisingai ir svietimas apie si judejima yra pristatomas ir supazindinamas tiktai akademinese institucijose. Visa tai turetu keistis, juolab kad po Sovietines priespaudos praejo daugiau nei dvidesimtmetis ir vakaru kultura turejo jau seniai padaryti itaka musu visuomenei. Jeigu mes paziuretume i sovietmecio kina - jame egzistavo patriarchines idejos ir nemanau kad dabar kazkas yra pakite. Kadangi, pop kulturoje moters ivaizdis yra pateiktas kaip objektas ir tai yra negerbtina kitu moteru atzvilgiu.

Kas labiausiai piktina, kad sios feministes nedaro radikaliu pokyciu musu valstybeje, kad ir turime daug aktyviu moteru politikoje, jos nekovoja taip stipriai uz moteru teises ar vienisu motinu paremima.

Cia butu galima daug rasyti apie feminizma butent Lietuvoje, taciau ar verta reiksti tokius pastebejimus internetineje erdveje? Manau, kad reiketu rengti diskusijas ir kazkokius susitikimus, prezentacijas, edukacines programas ne tik akademineje aplinkoje, bet taip pat ir mokyklose, neinstitucinese erdvese.