Keep up to date with every new upload!

Join free & follow choices.sk
Share
56 Ako odhaliť a poraziť manipuláciu?

56 Ako odhaliť a poraziť manipuláciu?

Ak nám niekto v pracovnom či osobnom vzťahu obratne vnucuje myšlienky, názory, či konania, ktoré nám nie sú vlastné, získava tak voči nám výhodu, ktorú môže zneužiť. Môže sa to diať nenápadne a nemusíme si uvedomiť, že ide o manipuláciu.

Čo je a čo nie je manipulácia? Je častejšia jej vedomá alebo nevedomá forma? Ako fungujú manipulačné techniky a ako ich v komunikácii spoľahlivo rozpoznáme? Ako na ne účinne reagovať? Vie sa to každý z nás naučiť? Manipuluje niekedy človek aj sám sebou? Ako sa brániť brainwashingu, marketingovej a masmediálnej manipulácii? Kde sa to deti a mladí ľudia môžu naučiť?

Martin Čajko a Michal Šoltés
psychológovia a komunikační tréneri, autori vzdelávacieho portálu www.otvorenahra.sk

Comments

Silvia Atrejdova

Veľmi hodnotná relácia, len dodám k definícii MANIPULÁCIE: ak je ich toľko, že si aj protirečia, tak je manipulácia všetko. Lenže takáto definícia potom umožnuje fašistom byť skutočný fašisti, keď sa schovajú za to, že každý kto má iný názor je fašista. Preto treba jasne definovať všetko, aj keď to nieje dokonalé.

MANIPULÁCIA je taká komunikácia, po ktorej sa jeden z ludí cíti, že mu bolo ublížené, napr: podpísal nejakú "výhodnú" zmluvu, bol nepriamo zosmiešnený, slúbil niečo čo teraz ľutuje atď. Priznal sa k nniečomu čomu nechcel, alebo dokonca ani nebola pravda.

Na druhej strane každá komunikácia nás mení, niekedy viacej niekedy menej, ale pokiaľ niekto vedome chce dosiahnuť zmenu nášho postoju, tak nás manipuluje. Ale z nášho pohľadu je to manipulácia, len ak nám tým ublížil. Finančný poradca ak ním dohodnutý bussines nevídeto nevíde cítime sa spatne zmanipulovaný, tak ako keď po supermotivačnom tréningu ochorieme, alebo máme vážne zranenie. Ale niekto iný čo neochorel si ten tréning bude pochvalovať.